Program antywirusowy to oprogramowanie przeznaczone do wykrywania i usuwania wirusów, jak i innego rodzaju złośliwego oprogramowania z komputera lub laptopa. Złośliwe oprogramowanie — znane bardziej jako malware — to kod, który może uszkodzić urządzenie i znajdujące się w nim dane. Komputery mogą zostać zainfekowane poprzez nieumyślne pobranie złośliwego oprogramowania znajdującego się w załączniku podejrzanej wiadomości lub ukrytego na pendrive pliku.
Dzieje się tak również w momencie odwiedzenia niezabezpieczonej strony internetowej np. takiej, która oferuje gry hazardowe online. W większości przypadków, użytkownicy, którzy stają się ofiarą ataku, są praktycznie nieświadomi tego, co się wydarzyło.
Gdy złośliwe oprogramowanie znajdzie się już na komputerze, może wykraść dane, zaszyfrować je, aby nie można się było do nich dostać lub całkowicie je usunąć. Z tego powodu ważne jest, aby zawsze mieć na swoim sprzęcie zainstalowany program antywirusowy, który zapewni odpowiednią ochronę.
Jak działa program antywirusowy?
Oprogramowanie antywirusowe działa poprzez skanowanie przychodzących plików lub kodu, który jest przekazywany przez ruch sieciowy. Firmy, które tworzą takie oprogramowanie, synchronizują obszerną bazę danych znanych już wirusów i złośliwego oprogramowania i uczą oprogramowanie, jak je wykrywać, zaznaczać i usuwać.
Kiedy pliki, programy i aplikacje są pobierane na komputer, antywirus porównuje je ze swoją bazą danych w celu znalezienia dopasowań. Pliki, które są podobne lub identyczne z tymi, które są w bazie danych, są izolowane, skanowane i usuwane.
Podczas gdy można dostosować ustawienia tak, aby antywirus przeprowadzał automatyczne skanowanie komputera w poszukiwaniu złośliwych plików, można również zdecydować się na skanowanie ręczne, które pozwala na bieżąco sprawdzać, które złośliwe pliki zostały znalezione i zneutralizowane.
Niektóre programy antywirusowe pytają o zgodę użytkownika przed „wyczyszczeniem” pliku w celu usunięcia złośliwego kodu. Jeśli wolisz pozostawić wszystko w „rękach” antywirusa, to możesz dostosować program tak, że będzie sam zarządzał wszystkimi czynnościami.
Jakie są zalety oprogramowania antywirusowego?
Oprogramowanie antywirusowe chroni zarówno komputery, laptopy, tablety, jak i smartfony. Chronią cenne zdjęcia, muzykę, pliki oraz ważne dokumenty, których wydostanie się na światło dziennie, mogłoby zaszkodzić kilku osobom. Poniżej znajduje się zbiór przykładowych funkcji, jakie posiada standardowe oprogramowanie antywirusowe:
- Ochrona kont internetowych za pomocą bezpiecznego szyfrowania haseł;
- Ostrzeżenie o niebezpiecznych witrynach i linkach przed ich otworzeniem;
- Zapobieganie kradzieży tożsamości oraz blokowanie phishingu;
- Optymalizowanie komputera;
- Wykrywanie, blokowanie i usuwanie wirusów, złośliwego oprogramowanie i ransomware;
- Skanowanie Dark Webu w celu sprawdzenia, czy adres e-mail został naruszony;
- Zapewnienie podstawowego szkolenia, które pomoże zwiększyć bezpieczeństwo podczas przeglądania Internetu.
Jaki antywirus jest najlepszy?
Użytkownicy w obecnych czasach mają mnóstwo opcji. Antywirusy Avast i Kaspersky systematycznie uzyskują doskonałe wyniki z niezależnych laboratoriów testujących programy antywirusowe. Z kolei pojedyncza subskrypcja programu McAfee Plus pozwala zainstalować program na wszystkich urządzeniach z systemem Windows, Android, Mac OS oraz iOS. Tak naprawdę dla zwykłego użytkownika wystarczy darmowa wersja dowolnego programu, który z całą pewnością poradzi sobie z potencjalnymi atakami. Z darmowych programów można wyróżnić AVG AntiVirus Free, Kaspersky Free czy Bitdefender.
Inne sposoby ochrony sieci
Zainstalowanie zapory ogniowej. Zapory sieciowe utrzymują potencjalnych intruzów poza siecią. Stawiając wirtualną ścianę na drodze zarówno ruchu przychodzącego, jak i wychodzącego, zapory automatycznie decydują czy przepuszczać, czy blokować określony ruch.
Zapory sieciowe i oprogramowanie antywirusowe stanowią dobrą podstawę do budowania bezpieczeństwa sieci. Podczas gdy instalacja firewalla jest świetną metodą zabezpieczenia sieci, to jednak w krótkim czasie może stać się on przestarzały w związku z czym nie będzie skuteczny.
Zagrożenia cybernetyczne pojawiają się tak często, że twórcy oprogramowania muszą tworzyć i wydawać aktualizację systematycznie, aby być krok przed hakerami. Chociaż proces aktualizacji zapory sieciowej może być uciążliwy, każdy dzień zwłoki dotyczący aktualizacji infrastruktury po pojawieniu się nowej wersji sprawia, że system staje się bardziej podatny na ataki ransomware. Jeśli istnieje taka możliwość, warto włączyć automatyczną aktualizację zapory sieciowej i antywirusa.
Unikanie podejrzanych linków i stron internetowych. Trudno oprzeć się pokusie odwiedzania witryn zawierających podejrzane pliki. Do takich należą te, które oferują darmowe pobieranie filmów czy muzyki. Jednak znajomość kilku podstawowych zasad dotyczących tego, od czego należy trzymać się z daleka, może uchronić Cię przed przypadkowym pobraniem złośliwego oprogramowania lub ransomaware.
Na początek, jeżeli strona internetowa prezentuje się zbyt dobrze, aby mogła być prawdziwa, to prawdopodobnie powinieneś zaufać swojej intuicji. Na przykład, strony oferujące darmowe narzędzia lub oprogramowanie, które zazwyczaj są drogie, prawdopodobnie zawierają linki do złośliwego oprogramowania.
Innym sposobem, w jaki hakerzy z łatwością rozprzestrzeniają złośliwe oprogramowanie, jest phishing. Podczas tego rodzaju ataku haker wysyła od ofiary e-mail z linkiem zainfekowanym złośliwym oprogramowaniem. Zazwyczaj phishingowe e-maile wyglądają jak prawdziwe, co skłania wielu użytkowników do kliknięcia linku.
Cyberataki mogą powodować przestoje w pracy, co w każdej minucie kosztuje firmie dodatkowe pieniądze. Mogą one powodować również wiele innych problemów, począwszy od ryzyka otrzymania pozwów o naruszenie danych po utratę reputacji firmy w przypadku opublikowania poufnych informacji.
Wniosek
Przy tak wielu urządzeniach podłączonych do Internetu w domu, technologia sprawiła, że codzienne życie stało się wygodniejsze — ale również bardziej ryzykowne. Co jakiś czas widzimy w telewizji o kolejnych atakach na skrzynki pocztowe polityków lub bazy danych największych firm, które masowo przetwarzają dane użytkowników z całego świata. Wydawać by się mogło, że gigantyczne korporacje mają wystarczający budżet, aby odpowiednio zabezpieczać informacje klientów, jednak nie do końca tak jest.
W każdym systemie prędzej czy później znajdzie się dziurę, a biorąc pod uwagę dzisiejszy rozwój, można zakładać, że stanie się to wcześniej niż później. Posiadanie antywirusa jest obowiązkiem, jeżeli chce się uniknąć wielu problemów, związanych z kradzieżą danych lub nawet pieniędzy. Mamy nadzieję, że ten artykuł był ciekawy i zmobilizował Cię do pobrania oprogramowania antywirusowego, jeśli jeszcze nie posiadasz go na swoim komputerze.